Marka ve Patent Ön Araştırma Formu

[contact-form-7 id=”10000″ title=”Marka Sorgulama Formu”]
Firmaların, üretimlerini veya üretim yöntemlerini katma değerli ve rekabetçi bir hale getirebilmeleri için mutlaka faaliyet gösterdikleri sektörlerdeki teknolojik durumu görmeleri gerekmektedir. Bunun için de yapmaları gereken en önemli şey Patent Araştırmasıdır.

 

Neden Patent Araştırması?

Patent araştırması ile; Üretim için kullanılacak bütçenin doğu şekilde kullanılmasını sağlarken Ar-Ge için harcanılan emeğin boşa gitmesini önlemektedir. Patent araştırmasının bir diğer avantajı da faaliyet gösterilen alan ile ilgili yapılan patent başvurularına ulaşarak, aynı sektördeki rakiplerin ve dünyadaki son teknolojinin takibi sağlanabilir.

Bir patent başvurusu yapılırken en büyük endişe söz konusu buluşun dünyada benzerlerinin olup olmadığından tam olarak emin olunamamasıdır. Aynı şekilde, patent alınmasa bile, bir ürünü üretmeden önce de o ürünün daha önce başkası tarafından koruma altına alınıp alınmadığının tespit edilmesi, üreticiler açısından hayati önem taşımaktadır. Ayrıca, başvurudan sonra yapılan dünya çapındaki resmi araştırmalar sırasında ortaya çıkan benzer buluşlar yapılan tüm planları alt üst edebilmektedir. Yine aynı şekilde, belli bir ürüne ait tüm üretim sistemi kurulduktan sonra ve hatta üretime başlandıktan sonra bir firmanın ilgili ürünün patentli olduğunu ve izinleri olmadan üretim yapılmasının mümkün olmadığını tecrübe etmesi üretici firmanın ciddi sorunlar yaşamasına sebebiyet vermektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, patent başvurusu yapmadan önce buluş konusuyla ilgili tekniğin bilinen durumunu görebilmek amacıyla bir patent araştırma yapılması son derece önemlidir.

Patent araştırmasının bir başka önemli avantajı da, buluş sahibinin raporla gelen dokümanları baz alarak, buluşunda gerekli düzenlemeleri yapabilmesi ve hatta böylelikle benzer buluşların üzerine çıkabilmesidir. Aksi takdirde, başvuru yapıldıktan sonra benzer dokümanlarla karşılaşıldığında, buluş sahibi bu dokümandaki tüm benzerliklerden vazgeçmek zorunda kalacak ve buluşunun alanı giderek daralacaktır.

Patent Araştırma işlemi ile aynı zamanda buluş faaliyeti gerçekleştirmeksizin rakipler tarafından piyasaya sürülmüş olan ürünlere ilişkin patent haklarının tesis edilmiş olup olmadığının belirlenmesidir. Nitekim patenti bulunmayan ürünler ile ilgili ürününü kamunun kullanımına müsait olup olmadığı, yapılacak bir patent araştırması ile belirlenebilecektir.

 

Patent Araştırması Nasıl Yapılır?

Müracaat yapılacak alanda belirlenen anahtar kelimeler ve sektörde faaliyet gösteren lider firmaların belirlenmesi ile ücretsiz olarak yapılmasına izin veren web sitelerinden patent sorgulama yapılmaktadır.

Türk Patent Enstitüsü web sitesi dahil olmak üzere araştırma yapılabilecek patent veri tabanlarından bazıları;

Türk Patent Enstitüsü

ESPACENET – Dünya Genelinde Patent Araştırması (Türkçe)

ESPACENET – Dünya Genelinde Patent Araştırma (İngilizce)

Dünya Genelinde Araştırma Sitesi (İngilizce)

Amerika Patent Ofisi

İngiltere Patent Ofisi

Kanada Patent Ofisi

Almanya Patent Ofisi

Google Patent Araştırması

Tayvan Patent Ofisi

Çin Patent Ofisi

Taylan Patent Ofisi

İspanya Patent Ofisi

İsveç Patent Ofisi

İsrail Patent Ofisi

Kore Patent Ofisi

 

Patent başvurusu öncesi, patenti istenen buluşun varsa benzerlerinin olup olmadığının Türk Patent Enstitüsü kayıtlarından ve uluslararası patent veri tabanlarından araştırılması mümkündür. Söz konusu buluş için yapılacak bir ön araştırma ile buluşun tüm dünyada yeni olup olmadığı, yani tekniğin bilinen durumuna dahil olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

 

Bu noktada Efor Patent ekibi olarak;

Müvekkillerimize başvuruları öncesinde patent ön araştırması yaparak buluş konusunun daha önce dünyanın herhangi bir yerinde patent koruması altına alınıp alınmadığı hakkında bilgi edinir ve müvekkillerimize rapor halinde sunarız. Araştırmalarımız, buluşun yeniliğini bozabilecek, tekniğin bilinen durumunu oluşturan tüm patent/patent başvuru ve yayınlanmış belge, makale ve dokümanları içeren veritabanlarında yapılmaktadır.

Leave a Reply